Milyen kalóriaszegény ételek vannak, mit érdemes fogyasztani ha fogyni szeretnél vagy csak tudatosan táplálkozni? Ebben a cikkben megtalálod a legsokoldalúbban felhasználható kalóriaszegény listáját, sok tippel, hogyan illeszd be őket az étrendedbe!
Kalóriaszegény zöldségek
Cukkini
Cukkini az egyik legsokoldalúbban felhasználható alacsony kalóriatartalmú étel. Használhatod tészta helyettesítésére, és készíthetsz tészta nélküli lasagne-t cukkiniből, és akár a spagettit is helyettesítheted cukkini csíkokkal. Ezen kívül grillezheted, párolhatod, levesbe is rakhatod, nagy kedvenc a töltött cukkini, csak kalóriaszegény tölteléket használj!
A cukkini azon kívül hogy finom számos pozitív élettani hatása is van, tartalmaz többek között káliumot, foszfort, cinket, magnéziumot és kalciumot is, ezen felül gazdag A-, B1-, B2- és B6-vitaminokban is. Kiváló folsavforrás, és magas a rosttartalma, ami segít hogy hosszú ideig jóllakottnak érezd magad.
100 g cukkini: 17 kcal
fehérje: 1,21 g
szénhidrát: 3,11 g
zsír: 0,32 g
Cukkini receptekért kattints ide!
Gomba
A gomba kiváló fehérjeforrás, aminek az is az előnye, hogy hamarabb érezzük jóllakottnak magunkat a fehérje fogyasztásától. Ezen kívül a gombák értékes ásványi sókat, például káliumot, foszfort, vasat, kalciumot és vitaminokat, főleg D-vitamint, B-vitaminokat, E- és K-vitamint tartalmaznak. A gombát is sokféleképpen fel lehet használni, például készíthetsz gombás tojást, töltött gombát. A nagyobb méretű portobello gombát
100 g gomba: 22 kcal
fehérje: 3,09 g
szénhidrát: 3,26 g
zsír: 0,34 g
Karfiol
A karfiolban rengeteg az antioxidáns, tele van C-vitaminnal, béta-karotinnal. Egy adag karfiol a napi ajánlott C-vitamin mennyiség háromnegyedét tartalmazza. Továbbá jó forrása a K-vitaminnak, különféle fehérjéknek és ásványi anyagoknak: tiamin, riboflavin, niacin, magnézium, foszfor, B6-vitamin, folsav, pantoténsav, kálium, és a mangán.
A karfiol régóta a fogyni vágyók kedvence, készíthetsz karfiol rizst belőle, ami a hagyományos rizs kalóriacsökkentett változata, és akár karfiol alapú pizzát is.
100 g gomba: 30 kcal
fehérje: 2,4 g
szénhidrát: 3,9 g
zsír: 0,4 g
Karfiol receptekért kattints ide!
Retek
A retek amellett, hogy alacsony a kalóriatartalma, sok fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz: B1-, B2- és P-vitamin. A C-vitamin tartalma kimagasló, 30-50 mg / 100 g között változik, ezen kívül tartalmaz még káliumot, rézet, cinket és magnéziumot is. Antioxidánsok közül a karotenoidok, polifenolos vegyületek találhatók meg a retekben.
100 g retek: 15 kcal
fehérje: 1,2 g
szénhidrát: 2,2 g
zsír: 0,1 g
Uborka
Alacsony kalóriatartalma miatt az uborka az egyik legnépszerűbb alapanyaga a diétás ételeknek. Az uborka leginkább értékes részei a héja és a magok, ezek sok rostot és béta-karotint tartalmaznak. A magokban hasznos ásványi anyagok is találhatóak, például kalcium. Ezért lehetőleg hámozás nélkül, de jó alaposan megmosva fogyaszd! Azt is vedd számításba, hogy ezek az adatok a nyers uborkára vonatkoznak, az üvegben kapható csemege uborka például tartalmaz hozzáadott cukrot, ezért mindig olvasd el az ételek összetételét!
100 g uborka: 12 kcal
fehérje: 1 g
szénhidrát: 1,7 g
zsír: 0,1 g
Tzatziki receptért kattints ide!
Tojás
A tojás az egyik legjobb alapanyaga az alacsony kalóratartalmú reggelinek, magas fehérjetartalmának köszönhetően hosszan jóllakottság érzést biztosít.
100 g tojás: 170 kcal
fehérje: 13,5 g
szénhidrát: 0,6 g
zsír: 12 g
Tojásos receptekért kattints ide!
Kalóriaszegény tejtermékek
Mozzarella
A mozzarella a sajtok közül a legsoványabb, egy mozzarellás saláta laktató és kalóriaszegény étel.
100 g mozzarella: 300 kcal
fehérje: 22,2 g
szénhidrát: 2,2 g
zsír: 22,4 g
Cottage cheese
A cottage cheese az egyik legalacsonyabb kalóriatartalmú tejtermék.
100 g cottage cheese: 100 kcal
fehérje: 11,7 g
szénhidrát: 3,8 g
zsír: 4,2 g
Kalóriaszegény húsok
Csirkemell
A csirkemell az egyik legnépszerűbb kalóriaszegény étel, amit előszeretettel fogyasztják a fogyni vágyók. Fontos az elkészítési módra is figyelni, mert például ha baconbe tekerve vagy rántva készíted, azzal nagy mértékben megnő a kalóritartalma. A bőre tartalmazza a legtöbb kalóriát, ezért bőr nélkül érdemes fogyasztani. Ha feldolgozott formában fogyasztod, például felvágottként, akkor nézd meg az összetételét, mert a felvágottakban a csirkemell húson kívül egyébb összetevők is vannak, gyakran még cukor is!
100 g csirkemell (nyers): 112 kcal
fehérje: 24,7 g
szénhidrát: 0,5 g
zsír: 1 g
További kalóriaszegény húsok
100 g pulykamell (nyers): 139 kcal
fehérje: 25,9 g
szénhidrát: 0,4 g
zsír: 3,4 g
100 g sertéskaraj (nyers): 143 kcal
fehérje: 21,43 g
szénhidrát: 0 g
zsír: 5,66 g
100 g sertésszűz (nyers): 120 kcal
fehérje: 20,7 g
szénhidrát: 0 g
zsír: 3,5 g
Bízom benne, hogy sok hasznos tippet kaptál a kalóriaszegény étrend kialakításához!