Sokak számára lehetetlen küldetésnek tűnhet a fogyás a változókor alatt és a változókor után.
A hormon változások, a stressz, az öregedési folyamat mind nehezítik a változókori fogyást.
Miért nehezíti meg a változókor a fogyást?
A változókor, más nevén klimax vagy menopauza hivatalosan akkor kezdődik, mikor egy nőnek 12 hónapja nem volt menstruációja.
Ebben az időszakban sokan azt tapasztalják, hogy sokkal nehezebben tudnak fogyni, mint korábban.
Nem csak a fogyás megy nehezebben, hanem a menopauza előtti időszakban gyakori a folyamatos súlygyarapodás. Ez a folyamat akár 10 évvel a menopauza kezdete előtt is megindulhat.
Ennek a hízásnak a hátterében több dolog is szerepet játszik:
- Hormon ingadozás: mind a magas és mind az alacsony ösztrogén szint zsírraktározáshoz vezethet.
- Izomtömeg csökkenés: a kor előrehaladtával csökken az izomtömeg, amelyhez szintén hozzájárul a hormon változás és a csökkent fizikai aktivitás.
- Nem megfelelő alvás: sok nő szenved alvási problémáktól a menopauza alatt, ami hozzájárul a hízáshoz.
- Inzulin rezisztencia: a kor előrehaladtával egyre több nőnél alakul ki inzulin rezisztencia, ami megnehezíti a fogyást.
Míg korábban leginkább combra és csípőre rakódott a zsír, a változókorban a zsírpárnák inkább a hason keletkeznek. A hasi elhízás pedig növeli a kettes típusú cukorbetegség és szívbetegség kockázatát.
Hogyan lehet fogyni a változókorban?
A fogyáshoz kalóriadeficitre van szükség, ami azt jelenti, hogy kevesebb energiát eszünk meg, mint amennyit felhasználunk.
A menopauza alatt és után a nők energiafelhasználása csökken.
Ezért sokan azt látják az egyetlen megoldásnak a fogyáshoz, ha nagyon alacsony kalóriatartalmú étrendet követnek.
A kutatások azonban kimutatták, ha túl keveset eszünk, akkor nem csak zsírból fogyunk, hanem nagy mennyiségű izmot is vesztünk, és az anyagcsere is lelassul. Az alacsony kalóriatartalmú diéta rövid távú fogyást eredményezhet, de hosszú távon nehéz az elért súlyt megtartani az izomvesztés és a lelassult anyagcserének köszönhetően. Továbbá az izomvesztés csontvesztést is eredményezhet, ami növeli a csontritkulás kockázatát. Azt se felejtsük el, hogy nagyon nehéz egy nagyon alacsony kalóriatartalmú diétát betartani.
A szigorú diétával szemben sokkal jobb eredményt lehet elérni egy olyan életmódváltással, amit hosszú távon tartani tudunk. Így nem lassul le az anyagcsere és izmot sem veszítünk.
A mediterrán diétára áttérés az egyik legjobb módja az életmódváltásnak, mivel a mediterrán diéta nem csak a fogyást segíti, hanem jó hatással van az egészségre és csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát és nem utolsó sorban nagyon ízletes is.
A mediterrán diéta a Földközi-tenger körüli országokban, mint például Görögország, Olaszország, elterjedt étkezési szokásokra épül. Sok szezonális zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, és rostokban gazdag.
Kattints ide ha bővebben szeretnél olvasni a mediterrán diétáról.
Legjobb mozgásformák a változókor alatt és után
A kor előrehaladtál a legtöbb ember aktivitása csökken.
A menopauza előtt és után azonban a mozgás jelentősége megnő.
A mozgás javítja a kedélyállapotot, segíti az egészséges testsúly elérését és védi az izmokat és csontokat.
Az erősítő edzés nagyon hatékonyan őrzi meg és növeli az izmokat, amik a kor előrehaladtával és a hormon változásoknak köszönhetően veszítenek feszességükből.
A cardio edzések, mint például úszás, gyaloglás, biciklizés szintén hatékonyak a hasi zsírpárnák eltüntetésében.
A leghatékonyabb módszer a cardio és erősítő edzések kombinációja.
Szobabicikli edzéstervért kattints ide
Hasznos tippek a változókori fogyáshoz
1.Egyél fehérjedús ételeket! A fehérje fogyasztása jóllakottság érzést okoz, gyorsítja az anyagcserét és meggátolja az izomvesztést fogyás alatt.
2. Fogyassz rendszeresen tejtermékeket! Kísérletek bizonyítják, hogy a tejtermékek segítik a fogyást, miközben gátolják az izomvesztést.
3. Egyél rostban gazdag ételeket, mint például kelbimbó, avokádó, brokkoli. Ezek az ételek a bennük található rostnak köszönhetően kevésbé emelik meg a vércukorszintet, csökkentik az étvágyat és segítik a fogyást.
4. Igyál zöld teát! A zöld tea segíti a zsírégetést, különösen ha erősítő edzésekkel párosítod a fogyasztását.
5. Evés közben koncentrálj az ételre! Evés közben ne nyomogasd a telefonodat, ne nézd a tévét, csak az ételre koncentrálj, és lassan fogyaszd el, úgy hogy kiélvezel minden egyes falatot. Ha úgy eszel, hogy az ételre koncentrálsz, kevesebb étel is elegendő hogy jóllakjál.
6. Szabadulj meg a stressztől! A stressz nagy mértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Kísérletek bizonyítják, hogy a jóga segít csökkenteni a stresszt és a változókori tüneteket.
Fogyókúra és a stressz kapcsolatáról itt olvashatsz.
7. Mennyiségi és minőségi alvás! Aki nem alszik eleget, annak a szervezetében a ghrelin hormon szintje megnő, ami az éhségért felelős, és a leptin szint pedig csökken, ami pedig a jóllakottság érzésért felelős. Tehát hamarabb lesz éhes, és később fogja magát jóllakottnak érezni.
Összefoglalva a változókori fogyás egyáltalán nem lehetetlen, csak megfelelő módszert kell választani és következetesen és kitartóan követni.
Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg facebookon vagy like-old az alábbi gombok segítségével!