Figyelsz az étkezésedre, rendszeresen mozogsz és mégsem fogysz? Ennek több oka is lehet, ebben a cikkben a leggyakoribb hibákról olvashatsz, amik megválaszolhatják a kérdést “miért nem fogyok?”
Miért nem fogyok? – 20 leggyakoribb hiba
1. Nem iszol eleget
Azon kívül hogy a víz hidratál, a rendszeres vízfogyasztás segíti a fogyást is. Ha étkezés előtt megiszol egy pohár vizet, az segít hogy ne egyed túl magad. A magas víztartalmú ételek fogyasztása (mint a zöldség és gyümölcs) eltelít minek hatására kevesebbet eszel. Ezen kívül a hideg víz fogyasztása gyorsítja az anyagcserét és csökkenti a vágyat a cukrozott üdítők iránt.
2. Azt hiszed a kutyasétáltatás elegendő
15 perces séta jobb, mint a semmi, de ne gondold, hogy önmagában ennyi elegendő a sikeres fogyáshoz. Ahhoz több kell, napi legalább olyan 30 perces mozgás, ami kellő mértékben megemeli a pulzusodat, mint például jogging, kerékpározás, túrázás vagy köredzés.
3. Túleszed magad egészséges ételekből
Olajos magvak, avokádó, teljes kiőrlésű tészta, olíva olaj. Ezek mind természetes és egészséges ételek, de ettől még sok kalóriát tartalmaznak. Attól, hogy egy étel egészséges még nem lehet korlátlanul fogyasztani, figyelni kell a mennyiségre is!
4. Csak kardió edzéseket végzel
Ha rengeteg futsz, de erősítő gyakorlatokat sosem csinálsz, azzal egy nagyon fontos dolgot hagysz ki. Az erősítés segít megelőzni a sérüléseket, izomtömeget is növel ami javítja az anyagcserét.
5. Éhgyomorra edzel
Ha rendszeresen éhgyomorra edzel, az edzés alatt nem zsírt fogsz égetni, hanem izmot. Ha eszel edzés előtt, azzal nem csak azt tudod elkerülni, hogy izmot veszíts, hanem több energiád lesz az edzéshez.
6. Hagyod, hogy a párod/családod kísértésbe vigyen
Fogyókúra során nagy segítség lehet, ha a párod támogatja a célodat. Úgy nehéz fogyni, ha a férjed rendszeresen fagyizni hív vagy arra bátorít hogy edzés helyett aludjál inkább. Az első lépés, hogy mondd meg neki, hogy szükséged van a támogatására és találjátok olyan megoldást, amit mindkettőtök számára megfelelő. Például ha közösen mentek étterembe, akkor közösen rendeltek egy előételt vagy kihagyjátok a desszertet.
7. Tiltólistára raksz bizonyos ételcsoportokat
Ha bizonyos ételcsoportokat teljesen mértékben kerülsz, az ahhoz vezethet, hogy a szervezeted nem kap meg minden szükséges tápanyagot, ráadásul sóvárgás alakulhat ki. Általában a szénhidrátra szoktak ellenségként tekintetni és próbálják meg véglegesen elhagyni. A szervezetünknek szénhidrátra is szüksége van, ahelyett hogy minden szénhidrátot kerülnél, törekedj arra, hogy összetett szénhidrátot fogyassz, és figyelj a mennyiségre.
8. Nem alszol eleget
A fogyáshoz fontos a megfelelő idejű és mennyiségű alvás. Az alváshiány befolyással van az éhségérzet szabályozására.
9. Nem eszel elég zöldséget
Napi 5-7 adag zöldség/gyümölcs fogyasztása nem csak az egészséges táplálkozás miatt fontos, hanem segíti a fogyást és a súly megtartását. A zöldségek fogyasztásával kevesebb kalóriabevitellel juthat a szervezeted értékes tápanyaghoz, és a rostoknak köszönhetően tovább érzed jóllakottnak magadat.
10. Nem figyelsz az evésre
Azt gondolhatod, hogy időt spórolsz meg, ha a hűtő előtt állva gyorsan eszel valamit, vagy útközben eszel, esetleg a számítógép vagy tévé előtt ülve. Valójában így nagy az esély, hogy túleszed magad, mivel nem az evésre koncentrálsz. Válaszd külön az evést és az egyéb tevékenységeket.
11. Nem vagy következetes
Több kísérlet is bizonyítja, hogy a sikeres fogyáshoz nem a fogyókúrás módszer számít, hanem hogy mennyire kitartóan és következetesen csinálják.
12. Kihagyod a reggelit
Sokan azt gondolják, ha kihagyják a reggelit, azzal több száz kalóriát megspórolhatnak. A gyakorlatban a szervezet raktározó üzemmódra vált ha nem eszel reggel semmit. Kutatások bizonyítják, hogy akik reggeliznek többet fogynak, mint akik nem. Figyelj oda, hogy a reggelid tartalmazzon megfelelő mennyiségű fehérjét és rostokat is. Diétás reggeli ötletekért kattints ide!
13. Nem figyelsz a mennyiségre
A sikeres fogyáshoz nem elég, ha egészséges ételeket eszel, fontos az adagok méretére is figyelni. A legbiztosabb, ha nem hagyatkozol a szemedre, hanem pontosan kiméred az adagokat mérleg vagy mérőedény segítségével.
14. Nem vágod fel az ételt
Ha tányérodon az ételt kis darabokra szeleteled mielőtt megeszed, kisebb az esélye hogy túleszed magadat. Kísérletek bizonyítják, hogy ezzel a módszerrel kisebb adagokkal is jól laknak az emberek.
15. Üdítő italokat iszol
Az üdítő italok, beleértve a gyümölcsleveket is gátolhatják a fogyást, mivel magas a cukortartalmuk. A diétás italok ugyan nem tartalmaznak cukrot, de az édesítőszerek éhségérzetet okoznak.
16. Nem eszel eleget
Ha koplalsz, az egyfelől lelassítja az anyagcserédet. Másfelől meg a koplalás végeredménye az szokott lenni, hogy egy idő után már nem bírod tovább és akkor meg túleszed magad, és összességében többet fogsz enni, mintha rendszeresen ennél kisebb mennyiséget.
17. Nem hagysz időt a kikapcsolódásra
A stressz is lehet oka a túlsúlynak, ezért különösen fontos hogy legyen lehetőséged kikapcsolódni és lazítani. Ráadásul ha olyan szórakozást választasz mint például a tánc vagy a kirándulás, két legyet üthetsz egy csapásra, mert kalóriát is fogsz égetni.
18. Nem vezetsz étkezési naplót
Akik étkezési naplót vezetnek, többet fogynak, mint akik nem. Lehet azt gondolod, hogy de hát tudom, hogy mit és mennyit eszek, hidd el ha csak pár napig vezetsz étkezési naplót meglepetésben lesz részed!
19. Nem kényezteted magad
Pár szem sült krumpli vagy egy kis darab csoki nem fogja tönkretenni a fogyásodat, ha kitartóan figyelsz az étkezésedre és mozogsz is mellette. Ha időnként megengedsz magadnak egy kis desszertet azzal elkerülheted a sóvárgást.
20. Túl sok light terméket eszel
Attól, hogy egy termékre ráírják hogy light, nem lehet korlátlanul fogyasztani. Gyakran előfordul, hogy amelyik termékben kevesebb a cukor, abban több a zsír. Az édesítőszerek meg éhségérzetet okoznak. Az önmagában kevés, ha az étkezésedet light élelmiszerekre alapozod.
via popsugar.com