Gyakran hallom, hogy ilyen és olyan kifogások miatt halogatják az emberek az életmódváltást. Az egyik leggyakoribb kifogás, hogy túl sokba kerül. De vajon tényleg drága az egészséges táplálkozás? Hadarik Rita étel reformer, a Rita Konyhája oldal szerkesztője az alábbiakban választ ad erre a kérdésre.
Ahhoz, hogy el tudd dönteni, mennyire drága vagy nem az egészséges táplálkozás, érdemes megvizsgálni mennyibe kerül a jelenlegi táplálkozásod.
Tudod mennyit költesz most élelmiszerre?
1. Először vizsgáld meg jelenleg mennyit költesz élelmiszerre! Egy hónapon keresztül gyűjtsd össze valamennyi vásárlásod blokkját. Hó végén (ne sajnáld rá az időd) végezz egy kimutatást arról, mennyit költöttél ételre (ami szükséges az életben maradáshoz), és olyan dolgokra, amiket csak élvezetből ettél (csoki, cukorka, süti, üdítő, sör, bor, ropi, csipsz, keksz, péksütemény, és társai). Meg fogsz lepődni, hogy ezrek, tízezrek lesznek a számolás végén.
2. Nézd meg, mennyit költöttél olyan gyógyszerekre, vitaminokra, táplálék kiegészítőkre, gyógyteákra, amiket a helytelen étrended miatt kialakult rossz közérzeted miatt vásároltál (pl. hashajtó, fejfájás csillapító, méregtelenítő tea és készítmények, fogyókúrás ital). Hát ezekből is összejöhet egy tetemes összeg.
3. Számold össze azt is, hogy mekkora összeg ment el friss zöldségre, gyümölcsre, teljes értékű gabonákra. Lehet meg fogsz döbbenni, mennyire keveset költöttél ezekre.
Ha ezt végigcsinálod, meg fogod látni, milyen sok pénzt költesz havi szinten olyan élelmiszerekre, amik csak energiával látnak el, de értékes tápanyagokban nagyon szegények, vagy egyáltalán nincs is bennük. Könnyen belátható, hogy ezektől az ételektől nem csak a súlyod fog növekedésnek indulni, de az általános egészségi állapotod is romlani fog, mert beleesel az úgynevezett ’minőségi éhezés’ csapdájába. Csak eszel és eszel, de nem kap a szervezeted a számára szükséges tápanyagokból eleget, ezért beáll a raktározásra, és elkezd hiányállapotos tüneteket produkálni.
Költsd a pénzed egészséges ételekre! – 6 tipp az életmódváltáshoz
1.Írj bevásárló listát, és csak értékes ételeket vásárolj!
2. Írj heti menüt, és ehhez vásárolod meg a szükséges hozzávalókat.
3. Az üres szénhidrátokat cseréld le értékesekre. Kezdj el teljes kiőrlésű, lassan felszívódó tésztákat, gabonákat fogyasztani (köles, hajdina, barna rizs, stb.). Ezeket a termékeket már a szupermarketeken is megveheted, így ez sem lehet kifogás.
4. Egyél sokkal több zöldséget és gyümölcsöt! Minden étkezéshez egyél lehetőleg nyers, vagy alig feldolgozott zöldséget. Ezek rosttartalma lassítja az étel felszívódását, tovább tart a jóllakottságérzés, tehát nem lesz rajtad az állandó faláskényszer. Látod már a pontokat, hol spórolhatsz igen sokat? Készíts salátákat, meglátod, a sok vitamin, rost és ásványi anyag hosszú távon csodákat művel a testeddel.
TIPP! Szemezgess Hadarik Rita egészséges saláta receptjei közül!
5.Kezdj el piacra járni! Biztosan akad a Te közeledben is egy termelői piac, ahol be tudod szerezni a szezonális zöldségeket, gyümölcsöket. A kistermelők sok esetben tudják ráadásul a bio minőséget adni (kezeletlen növények), csak papírjuk nincs róla. A piacokon többnyire kaphatók tartósítószer mentes, hagyományos érlelésű hús, és tejtermékek, ezeket vedd meg, ne a tartósított, szójával felturbózott nagyáruházi változatokat. Meg fogsz lepődni amúgy, mennyi mindent megvásárolhatsz a piacokon. Nem kell ezerfelé szakadnod.
6. Az extrákat rendeld meg online! Itt is nagy lehet az árkülönbség, de érdemes egy kis időt szakítani az összehasonlításokra. Ezt általában elég egyszer megtenni. Jó tudni, hogy ha közvetlenül a gyártótól rendelsz, még olcsóbban hozzájutsz a termékekhez. Ha pedig másokkal összefogsz, akkor csökkentheted a kiszállítási díjat, sőt, sok webáruházban egy bizonyos értékhatár felett már ingyenes is a kiszállítás.
Kezdd el most a változást, mert hidd el, a legnagyobb befektetés a saját életed! Ha te jól vagy, az a környezetedre is hatással lesz!
Számolj, ossz-szorozz, végül meg fogod látni, hogy egészségesen enni nem is drágább, sőt, még spórolhatsz is vele. Hiszen ahogy a szervezeted egyre jobban feltöltődik értékes tápanyagokkal, egyre kevesebbet lesz rossz a közérzeted, idővel elkezd normalizálódni a testsúlyod, és egy csomó olyan dologra nem kell majd költened, amikre korábban az ablakon dobáltad ki a pénzt, mert csak a tüneteket palástolták.
A cikket köszönjük Hadarik Rita étel reformernek, a www.ritakonyhaja.hu oldal szerkesztőjének.