A futópados edzések hatása

futópados edzés

A futás, kocogás az egyik legnépszerűbb mozgásforma. Eszközigényét tekintve csupán néhány kényelmes ruhadarab, egy jó cipő szükséges hozzá, illetve már opcionális az okosóra, és persze néhány szuper motivációs zene. Sok esetben viszont nincs lehetőség arra, hogy a szabadban mozogjunk. Ennek lehetnek akár időjárási okai (például hosszú, hideg téli hónapok, eső, stb.), akár helyszíni okai (a nyolcsávos, zajos autóút mellett nem igazán ajánlott futni). Természetesen mindkettőt kiküszöböli egy futópad, amelyet akár otthon, akár edzőteremben használhatunk.

A futópados edzéseknek is ugyanúgy megvannak a pozitív hatásai, ráadásul nem ázunk el közben, nem fázunk meg, nem kell kerülgetni senkit. Számtalan oka van annak, hogy emellett döntenek az emberek – ezek zömében egészséggel, fittséggel függenek össze. A futás komplex mozgásforma, és mint ilyen szinte minden testrészünkre hatással van.

Izmok

A futópados futás során az alsótest valamennyi izma dolgozik, ezáltal fejlődik. A lábfej, vádli, sípcsonti izom, a comb feszítő- és hajlító izmai, a farizom és a csípő izmainak precízen összehangolt munkája szükséges ehhez a tevékenységhez, és ez még nem minden! Kisebb intenzitással ugyan, de a felsőtest is dolgozik: a karok, a váll, és a törzs is az alsótesttel együtt mozog. Megfelelő táplálkozás, és regeneráció mellett, ezek az izmok fejlődnek, a puszta fenntartásuk is egyre több energiát igényel még edzésen kívül is, ami segíti a fogyást.

edzés futópadon

Testzsír

A futás hatékony módszer a testzsír csökkentésére, mivel nagy mennyiségű kalóriát éget el rövid idő alatt. Ahogyan fejlődünk, színesíthetjük az edzést, ha intervallumokkal vagy dőlésszöggel kombináljuk. Az izomtömeg növekedésével az alap anyagcsere is elkezd felpörögni, és hozzájárul a gyorsabb zsírégetéshez. Némi kitartással, elszántsággal ez erősen fellendíti a testzsír arányának csökkentését. A hangsúly a hosszú távon van ugyan, de a fokozatosság éppolyan fontos. Be kell lőnöd, hogy mi az a tempó, intenzitás, időtartam, aminél kellemes fáradtságot érzel, de nem hajtod szét magad. Ha jelentős túlsúllyal rendelkezel, akkor eleinte csak óvatosan csapj a lovak közé, és szépen – az edzettségi szintednek és az egészségi állapotodnak, állóképességednek megfelelően – fokozd az edzést. Játhatsz az idővel, a tempóval, a dőlésszöggel, a futópad rögzített edzésprogramjaival. Ha jól csinálod, akkor a testzsír csökkenni kezd, az izomtömeg pedig növekedni, ezáltal elkerülhetetlen lesz a fogyás, és az egyre tónusosabb izomzat. A zsír nemcsak „kívülről” távozik, a belső szerveket körülölelő zsigeri zsírnak is búcsút lehet inteni, bár ez már lassabb folyamat. Tehát izmosabb leszel, csökken a rajtad lévő felesleg, emiatt jobban és tovább bírod a terhelést – emellett jobban tetszel magadnak, javul az életminőséged. Persze ez még nem a vége, mert egyéb pozitív egészségügyi mellékhatásokkal is számolhatsz!

Csontok, porcok, ízületek

A futás, kocogás során nemcsak az izmokat éri intenzív terhelés, hanem a csontjaid is. A csontjaid a futástól „sűrűbbek”, erősebbnek lesznek, mert ezt üzeni nekik a szervezeted. Növekszik az ásványi anyag tartalmuk, nehezebben törnek, csökkentheted a csontritkulás kockázatát. A csonthoz kapcsolódó porcok, és az ínszalagok is erősödnek. Az ízületeid rugalmasabbak lesznek, és ezzel megelőzhető számos betegség. A futópadok egyik nagy előnye, hogy kímélik az ízületeidet, és nem buksz fel például a járdaszegélyben vagy egy gödörben.

Szív, érrendszer

A rendszeres futópadon futás vagy gyaloglás olyan aerob edzés, amely javítja a vérkeringésed és erősíti a szívedet is. Bizonyos egészségügyi mutatókat (például pulzus) a futópadon egyszerűen monitorozhatsz. Az izmok több oxigént kapnak, így hatékonyabban tudnak dolgozni, gyorsabb és kitartóbb leszel. Az erősebb szív hatására a vérnyomás is csökken, így ezzel is kiiktatod jónéhány betegség kialakulásának kockázatát.

futópad hatása

Tüdő, légzés

A futópados edzés, erősíti a tüdőd és felturbózza a légzőrendszered. A futás során a tüdő nagyobb mennyiségű oxigént közvetít a véráramba, ami növeli az oxigénfelhasználási képességed. Emellett a mélyebb és hatékonyabb légzés hozzájárul a tüdő kapacitásának növeléséhez.

Immunrendszer

Már a közepes intenzitású testmozgás is serkenti az immunsejtek termelődését és aktivitását. A rendszeres edzés segít a szervezetednek hatékonyabban védekezni a fertőzések ellen. A keringés javulásának egyik hozadéka az immunsejtek gyorsabb szállítása azokra a területekre, ahol épp szükség van rájuk. A túledzést mindenképpen kerülni kell, mert azzal éppen az ellenkező hatást válthatjuk ki!

Minden más, ami nem látszik

A futás, a mozgás nemcsak a testedre, hanem a lelkedre is hatással van. Érzed, hogy képes vagy venni az akadályokat, meg tudod csinálni, és ezt látod is a tükörben. Ezzel növeli az önbizalmad, oldja a mindennapi stresszt, és a fokozatosan teljesülő célok nemcsak a sportteljesítményedre lesznek hatással, hanem az egész életedre! Mindenképpen dolgozz fokozatosan, vagyis ne feledd: egy futópadon nemcsak futni, de akár sétálni is lehet!

képek: freepik.com