Mi is a coaching folyamat?

coaching folyamat

Egy mondatban megfogalmazva a coaching folyamat olyan támogató folyamat, amely során a coach segíti kliensét valamilyen elakadás megoldásában, vagy egy vágyott állapot elérésében, teszi ezt díjazás ellenében. A coach nem mondja meg, hogy mi a jó és helyes lépés, nem erőltet semmit a kliensre, ehelyett abban fogja támogatni, hogy a saját válaszait találja meg élete kérdéseire.

Fontos leszögezni tehát, hogy a coaching folyamat nem terápiás foglalkozás. A coach dolga a helyzet és a cselekvési lehetőségek pontos felmérése, amíg pszichés problémával szakemberrel történő pszichológiai konzultációra van szükség. A coach kérdésekkel és különféle coaching eszközökkel segíti az ügyfelelet, hogy előhozhassa magából saját megoldásait és azok közül megválassza a leginkább célravezetőt. Vagyis segíti a célhoz vezető út megtalálását és megtételét.

A folyamat hozadékaként a kliens nem csupán kívülről látja magát és a problémáját, hanem jóval magasabb szintű önismeretre tesz szert.

Hogyan zajlik a coaching folyamat?

A coaching folyamat általában 6-8 ülésből áll, melynek első állomása a megelőző konzultáció. A megelőző konzultáció során mindkét fél számára eldől, hogy tudnak-e majd együtt dolgozni, érdemes-e belevágni a közös munkába. Optimálisan az első ülésen, a folyamat elején megtörténik a céltűzés, majd az ülések során 60 percben irányított kérdésekkel és coaching módszerekkel tereli a coach az ügyfelet a cél elérése felé. Mindez akkor tud jól működni, ha mindvégig megvan a felek között a bizalmi kapcsolat és az elköteleződés egy 3-6 hónapos közös munkára.

Milyen jellegű problémákkal érdemes coach-hoz fordulni?

Az élet számos területén segíthet a coaching. Amikor úgy érezzük, a munkában túl sok van rajtunk, elakadtunk vagy valami újba, esetleg saját vállalkozásba kezdenénk, a karrier célok elérésében nagyon hatékonyan tud segíteni például a karrier coach. A vezetői coaching nem csak frissen kinevezett vezetőknek szól, hanem komolyabb döntések meghozatalában is segíthet például. Ma már sokan fordulnak táplálkozási mentorhoz, ha komolyabb diétát, életmódváltást terveznek. De bármilyen más, életvezetéssel kapcsolatos probléma esetén is hatékonyan segíthet, úgy, mint döntéshozatalban, újfajta egészségesebb életmód kialakításában, újrakezdésben, önbizalom erősítésében, család-karrier egyensúly megtalálásában, hogy csak néhány alapvető problémát említsünk.

Honnan tudom, hogy a coaching folyamat sikeres volt?

A coaching akkor tekinthető sikeresnek, ha a kliensnek sikerül saját akaratából változtatni az életének azon a területén, amivel foglalkozik a folyamat során és valóban előrelépett a startvonalról. Mert az egész életen át tartó fejlődés nem csak szakmai életünkben fontos, hanem ugyanolyan mértékben a személyes életünkben is. Akkor leszünk jól, ha egyaránt megfelelő szinten tudjuk tartani a szakmai és magánéleti kihívásokat és mindkét területen elérjük a kitűzött céljainkat.

kép: pexels.com